Misafir Yorumlariİletişim FormuHatira Defteri

face four instagram pint tripad twit zomato yelp tren

7 Mehmet Restaurant

Cumhuriyet yıllarında Mustafa Kemal'in 1935 yılının şubat ayında çıktığı yurt gezisinin bir durağı da Antalya'dır. Ata'nın onuruna, belediye binasında ziyafet verilecektir. Kenti ve kentin ileri gelenlerini bir telaş alır. Her şeyin kusursuz olması arzusuyla herkes huzursuz ve tedirgindir. Kolay değil, gelenin kim olduğunu çok iyi bilen, bildiği için de hiç bir şeyi ona uygun bulmayan bir ruh hali yaşanmaktadır şehirde.

Bu ziyafette ustası Hacı Hasan'la beraber görev almak 7Mehmet'i çok heycanlandırır o gün. Yemek Atatürk'ün sevdiği taze fasulye sunulacaktır. Ancak şartlar şimdiki gibi değil. Mevsim Kış. Şimdilerde şehri boydan boya saran sera alanlarının olmayışı fasulye bulmakla görevlendirilen Mehmet'i oldukça yorar.

Sonunda bahçe bahçe dolaştığı kentin Kır cami mevkiinde 850 gram taze fasulye bulur. Zorlu bir yolculuktan sonra Ata'nın huzuruna çıkan taze fasulyenin tanıdık lezzeti, bunu yapan usta ve kalfasını Atatürk'ün masasına getirir. Bu lezzetin sahibi ise askerlik yıllarında Atatürk'ün aşçılığını yapan Hacı Hasan'dır. Bu lezzetin yapım ortakçılığı 7 Mehmet' i çok gururlandırır o gün.

Geçen yıllarda beraber mesleğinin tüm inceliklerini öğrenip geliştiren Mehmet AKDAĞ, askerliğini yaparak kendisinde çok emeği geçen ustasından ayrı, küçük bir dükkana sahip olmak ister. 1939' da gittiği vatani görevinden 1942 yılında döner.